Barselona’da yabancı bir öğrenci olmakla ilgili 12 gerçek

0
2675
Catedral de Barcelona
Catedral de Barcelona, photo via @barnadrift

Öğrenci hayatı her yerde unutulmaz bir deneyim. Barselona’da öğrenci olmak ise daha özel bir şey. Bu harika şehirde öğrencilik hayatlarının bir dönemini geçirecek olanlar için burada kazanacakları bazı alışkanlıkları sıraladık! Barselona’da öğrenci hayatı ile ilgili gözlemlerimizi görmek için bu yazıyı okuyun.

1. Evde neredeyse hiç zaman geçirmeyeceksiniz

Barselona devamlı canlı, aktivitelerle dolu ve hiç uyumayan bir şehir. Yeni okulunuz, dersleriniz, yeni arkadaşlarınız ve keşfedilmeyi bekleyen güzel bir şehir devamlı dışarıda olmanıza sebep olacak. Şehirde yapacak o kadar çok şey var ki, evden erken saatlerde ayrılıp ertesi sabah dönüyor olabilirsiniz.

2. Dünyanın her yerinden arkadaşlar edineceksiniz

Barselona enternasyonal turistler ve öğrenciler için oldukça popüler bir şehir. Birçok iyi üniversite ve program bulunduğu için yabancı öğrenciler tarafından çok tercih edilmektedir. Bu nedenle sizin gibi şehirde yeni olan birçok yabancı öğrenci ile tanışıp arkadaş olmanız çok kolay olacaktır.

3. Gece geç saatlere kadar dışarıda olacaksınız

Bir kere yeme alışkanlıklarınızı İspanyol ‘’horario’’ suna adapte ettiniz mi, evden çıkma ve partilere gitme saatleriniz de bunu takip edecektir. İspanyollar parti geceleri güneş doğana kadar dışarıda kalmaları ile ünlüdür. Sizin de bu akıma kapılmanız olası bir durum, çünkü çoğu gece kulübü gece 12’den önce açılmıyor bile. Ayrıca sabahın erken saatlerinde hala sokaklarda içen kişiler görmeniz tamamen normal bir durum. İspanyollar partiye geç başlayıp geç bitiriyorlar.

4. Hava durumunu kontrol etmeyeceksiniz.

Barselona’da hava her mevsimde genelde oldukça sabittir. Çok fazla yağmur yağan bir şehir değil, yine de bazı seneler diğerlerine göre daha yağmurlu olabiliyor. Ancak her gün yanınızda şemsiye taşımanıza gerek yok! Yaz mevsimi çok çok sıcak, kışın ise hava soğuk ancak oldukça yumuşak geçiriliyor. Çoğu gün bayağı güneşli olabildiği için sıcaklama ihtimaline karşı mutlaka ince bir parça giyip üzerine kalın bir şey giyin!

5. Haftaiçi partileri sizin için normal olacaktır.

Günlük dersleriniz bittikten sonra yapabileceğiniz en harika şey nedir? Tabii ki bir caña içmek! Barselona’da öğrenci hayatı oldukça spontanedir. Her ne kadar ‘’bu akşam evde kalıp ders çalışacağım’’ diye düşünseniz de arkadaşlarınız bir şeyler içmek için sizi dışarı çağırdığı zaman hayır demek oldukça zor olabilir. Ayrıca Barselona’da hafta içleri o kadar çok etkinlik var ki sizde kendinizi kaptırıp partiye katılabilirsiniz!

6. Yerliler size bir turist gibi davranacaktır

Eğer Katalan veya İspanyol gibi görünmüyorsanız size ‘’guiri’’ etiketi koymaları çok olasıdır. Guiri, İspanyol’ların turistlere (özellikle de sarışın ve aksanı İspanyol olmadığını çok belli edenlere) verdiği bir addır. Yerel dili konuşmuyorsanız, İspanyollar ne kadar süredir İspanya’da yaşıyor olursanız olun sizi buranın yerlisi olarak görmeyeceklerdir. Eğer bulunduğunuz yere adapte olmak istiyorsanız oranın yerlileri ile aynı dili konuşmalısınız.

7. En ucuz yiyecek ve içecek yerleri öğreneceksiniz.

Genelde tüm öğrencilerin kısıtlı bir bütçesi vardır. Barselona çok ucuz bir şehir değil, ancak her türden ve her bütçeye uygun opsiyonlar bulmak çok kolay! Bir öğrenci olarak, bütçenize uygun ve lezzetli opsiyonları kolayca öğrenebileceksiniz. En ucuz caña, tapas, café servis eden barlar veya en uygun fiyatlı süpermarketler en iyi arkadaşlarınız olacak!

8. Ne zaman hazine avına çıkmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Barselona’da bir öğrenci dairesinde yaşıyorsanız, mobilyalarınız en şık veya en lüks mobilyalar olmayabilir. Barselona’da her hafta, haftanın belirli bir günü (her mahallede farklı bir gün olabilir) kullanılmayan mobilyaların atılma günüdür. Herkes kullanmadığı veya istemediği mobilyaları evlerinin önüne bırakır, böylece sokakta işinize yarayabilecek bir mobilya görürseniz alıp evinize götürmeniz mümkündür!

9. Hafta sonları ucuz seyahatler yapmak

Blanes’e hafta sonu kaçamağı yapmak ister misiniz? Barselona’nın kuzeyinde ve güneyinde bulunan güzel sahiller ve çevrelerindeki dağlar, şehrin dışındaki yakın yerleri ziyaret etmek için en iyi hafta sonu planlarından biridir! Yeni arkadaşlarınızı alın ve uygun fiyatlı tren biletleri ile birçok güzel Katalan köyünün tadını çıkarın!

9. Her yere bisikletle veya yürüyerek gitmeye alışın

Barselona büyük bir şehir olsa da merkezi oldukça küçüktür ve bir yerden bir yere gitmek oldukça kolaydır. Eğer merkezdeki mahallelerden birinde yaşıyorsanız birçok yere yürüyerek 20 dakika gibi bir mesafede ulaşabilirsiniz. Şehrin bisiklet paylaşma programı ‘’Bicing’’ sayesinde ise yıllık 50 Euro’dan daha az bir fiyata tüm sene boyunca Barselona’daki bisikletleri kullanabilirsiniz! Ayrıca eğer bisikleti tercih etmiyorsanız metro ve trenlerde oldukça popüler opsiyonlardır.

11. Arkadaşlarınızla grup halinde ders çalışmak bazen grup halinde içmeye dönüşebilir

Barselona’da hayat oldukça rahattır, bu hayat tarzına çok kolay bir şekilde alışabilirsiniz! Sınıf arkadaşlarınızla grup projeleri yaparken genelde yerel bir barda, kafede hatta bazen evde buluşuyor olabilirsiniz. Bir grup projesi hazırlarken veya bir sınava hazırlanırken bir süre sonra arkadaşlarınızın bir bira veya bir kadeh şarap teklif etmesi İspanya’da oldukça normaldir! Yaratıcı fikirler üretirken bir yandan da alkollü içecekler içiyor olabilirsiniz!

12.İçki içmek normal bir alışkanlık haline gelebilir

İspanyollar için içki içmek son derece normaldir. Tabii abartmadan! Örneğin öğle yemeklerinde bir kadeh şarap içmek, ya da pazar günleri aile yemeklerinden sonra tatlı ile bir kadeh şampanya içmek oldukça tipik bir gelenektir. Arkadaşlarınız ile akşam bir şeyler içmek için buluştuğunuzda bu genelde çay veya kahve yerine bira veya şarap olabilir. Bu yüzden Barselona’da öğrenci iseniz sizde çevrenizdekilere uyum sağlamaya çalışırken bu alışkanlıkları edinebilirsiniz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı buraya girin