Barselona’nın çevresinde görmeniz gereken yerler

0
1886

Barselona kadar canlı bir şehirde, şehrin her yerini keşfetmek istemeniz çok normal. Şehrin içerisinde olduğu kadar, çevresinde de keşfedilmeyi bekleyen birçok farklı yer var! Bu yüzden eğer artık Barselona’nın her yerini gördüm, farklı bir gün geçirmek istiyorum diye düşünmeye başladıysanız Barselona’nın çevresinde günübirlik bir gezi düzenleyebileceğiniz bir sürü opsiyon var!

MONTSERRAT

Montserrat şehrin çevresindeki en güzel manzaralar için mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri. Barselona’dan Montserrat’a gitmek oldukça kolay. Otobüsle, trenle veya araba ile bir saat içerisinde kolayca ulaşabilirsiniz. Vardıktan sonra, dağa nasıl çıkmak istediğiniz tamamen size bağlı. Eğer fiziksel gücünüze güveniyorsanız, 2 – 3 saatlik uzun bir yürüyüşten sonra 1236 metre uzunluğundaki dağın tepesine varabilirsiniz. Ailenizle birlikte eğlenceli bir şekilde çıkmak isterseniz füniküler ile çıkabilirsiniz. Yada teleferik ile beş dakika içerisinde hızlıca çıkmanız mümkün! Tepeye vardığınızda muhteşem manzarayı seyretmek ve resim çekmek dışında muhteşem Montserrat Katedralini de mutlaka ziyaret edin!

SITGES

Bu küçük, tatlı köy Barselona’ya en yakın, en kolay ulaşılabilen yerlerden biri. Bu ‘gay friendly’ küçük köy Barselona’ya sadece 42 km uzaklıkta. Barselona’nın merkezindeki trenlerle sadece 40 dakikada çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Sitges, her Ekim ayında korku filmleri ve fantastik filmlere yer veren Enternasyonal Fantastik Film Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.  Ayrıca Sitges’te şubat aylarında İspanya’nın en büyük karnavallarından biri düzenleniyor. Saint Barolome Kilisesi Sitges’in sahil kesiminde bulunan, mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Sitges, bir gay kasabası olarak bilinmektedir, insanları son derece arkadaş canlısı, merkezi harika restoranlarla ve barlarla doludur. Dünyanın ilk gay plajının Sitges’te olduğunu biliyor muydunuz?

TOSSA DE MAR

Tossa De Mar, Barselona’nın 100 km uzağında, ünlü ‘Costa brava’ sahil bölgesinde bulunmaktadır. Buranın çok popüler bir turistik merkez haline gelmesinin nedeni sadece turkuaz renki akdeniz suları değil aynı zaman da da antik şehir merkezi ‘Vila Vella’ dır. Burada antik Roma kalesinin kalıntıları bulunmaktadır.  Son derece lezzetli restoranları olan Tossa De Mar’da mutlaka deniz ürünlerini denemenizi öneririz.

TARRAGONA

Tarragona son zamanlarda en çok ziyaret edilen yerlerden biri haline geldi. Barselona’nın güneyine 100km mesafede bulunan Tarragona, çok zengin bir Roma mirasına sahip ve dünyanın her yerinden ziyaretçi ağarlıyor. Tarragona, Katalonya’nın sahil şehirlerinin zenginliğinin çok net bir örneği. Sıcak, güneşli plajları ve antik çağlardan kalma tarihi kalıntıları ile gezilip görülmesi gereken en güzel yerlerden biri!

GIRONA

Girona, bir orta çağ kasabası. Barselona’ya sadece bir buçuk saat uzaklıkta. HBO’nun Game of Thrones dizisindeki Bravos şehri aslında Girona. Bu sayede, zaten popüler olan şehir daha da popüler hale geldi. Şehir, küçük renkli binalarla dolu, son derece güzel bir yapıya sahip. Önceden duvarlarla çevriliymiş, günümüzde hala bir kısmını görmek mümkün. Orta çağ duvarının kalıntıları gezerken bir yandan da ünlü Girona Katedrali ve Sant Feliu Kilisesi gibi önemli yerleri de ziyaret edin. Ayrıca şehrin eski antik merkezini ve Yahudi mahallesini de mutlaka ziyaret edin, eminiz çok beğeneceksiniz.

 

FIGUERES

Figueres Barselona’ya 140 km uzaklıkta küçük bir kasaba. Bu kasabaya ulaşmanın en kolay yolu trenle veya arabayla gitmektir. Eğer araba ile giderseniz 1.5 saatte gitmeniz mümkün, en hızlı yollar her zaman en pahalı yollardır! Ayrıca bazı trenler diğerlerine göre daha hızlı da varabiliyor, örneğin daha az yerlerde duran trenler var. Bu opsiyonlar da yine biraz daha pahalı olabilir ama dediğimiz gibi eğer zaman kazanmak istiyorsanız bu seçenekler ideal. Figueres’teki en popüler ve en önemli görülecek yer Dali Müzesi. Bu müze inanılmaz bir deneyim, kesinlikle gitmenizi tavsiye ederiz. Şehirde ayrıca bir oyuncak müzesi, teknoloji müzesi ve Sant Ferran adında 18. Yüzyıldan kalma bir kale de bulunuyor. Günübirlik bir gezi için harika seçenekler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen adınızı buraya girin