İSPANYA ÖĞRENCİ VİZESİSpeakeasy tüm karışık ve yorucu olabilen vize alım süreci boyunca size yardımcı olacaktır. Avrupa vatandaşı olmayan ve uzun dönem öğrenci vizesine ihtiyaç duyan öğrencilere yıllardır edindiğimiz deneyimimizle yardımcı oluyoruz. Hep yanınızda olacağımızı bilmenizi isteriz.

İSPANYA’YA GELMEDEN ÖNCEEğer Avrupa birliği üyesi olmayan bir ülkede yaşıyorsanız ve İspanya’da üç aydan fazla süre ile eğitim almayı planlıyorsanız, öncelikle bulunduğunuz ülkede öğrenci vizesine başvurmanız gerekmektedir.

İspanya için öğrenci vizesi alma süreci bulunduğunuz ülkeye göre farklılık gösterebilir. Lütfen detaylar için yerel İspanya Konsolosluğunuz ile iletişime geçin. En yakın konsolosluğu bulmak için, lütfen buraya tıklayın.

Konsolosluktaki randevunuz, İspanya’ya gelişinizden en az iki hafta önceki bir tarih için alınmış olmalıdır. Eğer vize alımınızda problem yaşamak istemiyorsanız, konsolosluğunuzun websitesine göz atmanızı ve randevu başvurusunu en az 6 veya 8 hafta önceden yapmanızı öneririz.

İlk adım Speakeasy ile bir kursa kayıt işleminizi tamamlamak olmalıdır. Kayıdınız tamamlandıktan sonra, okul size gerekli belgeleri yollayacaktır. Bu belgeler ile bulunduğunuz yerdeki İspanya Konsolosluğu’na gidip vize başvurunuzu yapabilirsiniz. Belgelerinizi hazırlamak için ad ve soyadı, pasaport numarası, doğum tarihi ve bulunduğunuz ülkedeki adresinizi bizimle paylaşmanız gerekmektedir.

İkinci adım konsolosluğunuzun resmi websitesinden bir randevu almaktır. Konsolosluğun websitesinin online bir takvimi vardır ve randevu alabileceğiniz tarih ve saatleri göstermektedir.

Konsolosluğun websitesinde ayrıca öğrenci vizesi başvurusu için en güncel ve ayrıntılı bilgileri ve götürmeniz gereken vize belgelerinin bir listesini bulabilirsiniz. Unutmayın ki, randevu almak için boş olan tarih ve saatler çok çabuk dolmaktadır, özellikle de yaz aylarında en az randevuya gitmeniz gereken tarihten 4 hafta önce mutlaka randevunuzu alın.

Konsolosluktan vize randevunuzu aldıktan sonra, mutlaka tüm gerekli belgeleri götürdüğünüze emin olun. Gerekli olan herşeyin fotokopisini de götürün, konsolosluk sizin için fotokopi çekmeyi kabul etmeyecektir. Eğer eksik bir belgeniz varsa, randevunuz ertelenecektir ve yeni bir randevu almanız gerekmektedir. Vize başvurunuz kabul edildikten sonra, pasaportunuzu kendiniz teslim almalısınız. Herhangi bir akraba veya arkadaşınızın pasaportunuzu sizin yerinize teslim alması mümkün değildir.

Tüm bu süreç oldukça karmaşık ve zor görünebilir, ancak merak etmeyin Speakeasy tüm vize işlemleriniz süresince size rehberlik edecektir.Yerel İspanya konsolosluğunuzun isteklerini tamamladığınızda çok kolay bir şekilde İspanya’ya gelebileceksiniz.

Eğer İspanya’ya öğrenci vizesi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa lütfen buradan bizimle iletişime geçin.

İSPANYA’YA VARDIKTAN SONRAİspanya’ya geldikten sonra, ‘’NIE’’ (Número de Identificación de Extranjero) kartınızı almanız gerekmektedir. NIE İspanya vatandaşı olmayan ancak İspanya’ya yaşayan herkesin alması gereken bir kimlik numarasıdır. Hem Avrupa Birliği vatandaşları hemde Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları NIE almak zorundadır.

İspanya’ya vardıktan sonra, NIE kartınızı alabilmeniz için maksimum 90 gün süreniz vardır. Biz öğrencilere 30 gün içerisinde almalarını tavsiye ediyoruz.İspanyolca kursuna devam edeceğiniz tarih NIE kartınızda yazılı olacaktır.

Nie kartınız hakkında daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.


Cervantes Enstitüsü tarafından akredite edilmiş merkez

Resmi ortaklar:

IED Barcelona ESERP Business School INSA