Neden İspanyolca Öğrenmelisiniz? Cevabı burada. İsteyen herkes İspanyolca öğrenebilir. Ancak sizin de efor sarfetmeniz gerekmektedir. İspanyolca kurslarınız boyunca motivasyonunuzu yüksek tutabilmeniz için bazı tavsiyeler derledik.

Eğer diğer öğrencilerin İspanyolca öğrenmelerini kolaylaştıracak bir tavsiyeniz varsa lütfen bunu bize info@speakeasybcn.com adresine yazarak bildirin.

Hata yapmaktan korkmayın. İspanyolca konuşurken hata yapmaktan korkmayın. İspanyolca konuşurken ilk hedefiniz iletişim kurabilmektir, İspanya kralı Felipe VI’dan daha iyi İspanyolca konuşmak değil.

Barselona’da ve genel olarak İspanya’da çok fazla kişi İngilizce konuşmuyor, başka yabancı dillerde çok yaygın değil, bu yüzden eğer birkaç dilbilgisi veya telaffuz yanlışı yaparsanız kimse sizi Dil Polisine şikayet etmeyecektir.

Aksine, İspanyolca konuşmaya çalıştığınız için çok mutlu olacaklardır ve size yardımcı olmaya çalışacaklardır.

İspanyolca öğrenmekten keyif alın. Tadını çıkarın. Bu bir yarış değil, o yüzden eğer sınıftaki diğer öğrenciler sizden daha hızlı öğreniyorsa, merak etmeyin, herkesin farklı bir öğrenme hızı vardır. Kendinizi başka öğrencilerle karşılaştırmayın. Daha öncede söylediğimiz gibi bu bir yarış değil o yüzden diğer öğrencilere karşı da anlayışlı olun, eğer siz daha hızlı öğreniyorsanız onlara karşı sabırlı olun. Destek olun. Eğer bunu yaparsanız onlarında size destek olduğunu ve İspanyolca kursundaki herkesin yararına olduğunu göreceksiniz. Eğer geçtekten çok geride veya çok ileride olduğunuzu hissediyorsanız, o halde İspanyolca hocanızla konuşun veya Speakeasy resepsiyonuna gelerek sınıf değiştirme opsiyonlarınıza bakın.
İspanyolca şarkıların sözlerini bulun. Kulüplerde veya radroda duyduğunuz ve sevdiğiniz İspanyolca şarkıların sözlerini bulun. Genelde bu şarkı sözlerini internette bulabilirsiniz. Örneğin www.lyrics.com adresinden veya Google.com’a şarkı sözü yazdığınız zaman sonuçları bulabilirsiniz. Eğer şarkının adını bilmiyorsanız kulüpteki veya pubdaki DJ’e veya barmene sorun! Şarkı sözlerini öğrenmek çok eğlencelidir ve en azından İspanyolca aşkın dilini öğrenmiş olursunuz!
Rutine başlayın. Herşey alışkanlıklarla ilgili. İspanyolca öğrenmenin en büyük sırrı derslere mümkün olduğu kadar çok ve düzenli bir şekilde devam etmenizdir. Yorgun olsanız bile, deneyin ve okula tam devamlılık göstermeye gayret edin. Sınıf arkadaşlarınız ve Speakeasy ekibide motive olmanıza yardımcı olacaktır. Eğer çok fazla ders kaçırırsanız, bu motivasyonunuzu düşürebilir. Diğer öğrencilerin arkasında kaldığınızı düşünebilirsiniz ve kaçırdığınız derslere boşa para harcamış olduğunuz için moraliniz bozulabilir. Bu yüzden deneyin ve İspanyolca derslerine düzenli devam edin. Ayrıca İspanyolca çalışmak içinde kendinize düzenli olarak vakit ayırın. Ödevleriniz içinde bir rutin oluşturun, hergün aynı saatlerde ödevlerinizi tamalamak için kendinize vakit ayırın. İstediğiniz herhangi bir yerde, evinizde veya okuldaki boş sınıfları kullanabilirsiniz. Resepsiyondan bu konuda yardım alabilirsiniz.
Evde kendinize post it notları koyun. Hatırlamak istediğiniz İspanyolca kelimeleri post it kağıtlarına yazarak sıkça görebileceğiniz yerlere koyun. Kelimeleri hatırlamaya başlayana kadar koymaya devam edin.
İspanyolca öğrenmek için sizin de efor sarfetmeniz gerekir. Speakeasy’de günde 4 saat İspanyolca dersi kulağa çok zor gelmesede, aslında yarı zamanlı bir iş gibi! Bunun üzerine bir de 1-2 saatlik tekrar etme ve ödev yapmayı ekleyin! Oldukça uzun bir yol kat etmeniz gerekiyor ve dersleriniz İspanyolca olarak işleniyor, bu yüzden herşeyi zamanında yapmaya, ilgi göstermeye, efor sarfetmeye ve eforunuzu yüksek tutmaya devam etmeye zihinsel olarak hazır olmalısınız!
İspanyolca öğrenirken mutlaka konuşun. Eğer okuduğunuz kelimeleri telaffuz ederek çalışırsanız öğrenme kabiliyetinizi ikiye katlamış olursunuz. Eğer dışarıda iseniz bu egzersizi kısık sesle yapın!
İspanyolca bir sözlük kullanın. Eğer bütün İspanyolca kelimelerin anlamlarını tahmin edebileceğinizi düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Mesela, İspanyolca’da ‘’embarazada’’ kelimesi İngilizce’deki ‘’embarrassed’’ kelimesine çok benzediği için, aynı anlamı taşıdığını düşünebilirsiz, ancak bu iki kelime tamamen farklı anlamlar taşımaktadır. ‘’embarazada’’ aslında ‘’hamile’’ demektir! En iyi online sözlüklerden biri bizce http://wordreference.com/
Kolay okuyabileceğiniz kitap ve dergiler alın. İspanyolca çizgi romanlar, dergiler vs. gibi ilginizi çeken herhangi bir materyali okumak hem çok kolay ve eğlencelidir, hem de çok faydalı İspanyolca cümleler ve kelimeler öğrenmenize yardımcı olur.
Öğretmeninizle veya Speakeasy ekibiyle konuşun. Eğer yardıma ihtiyacınız varsa mutlaka bize bildirin. Size daha fazla egzersiz verebiliriz, veya isterseniz hem kendinize güveninizi artırmak hem de bilginizi geliştirmek için 1-2 saat özel ders alabilirsiniz!

Speakeasy Dil Okulu, bu kurumların resmi olarak tanınmış ve onaylanmış ortağıdır:

EU Business School IED Barcelona Cervantes ESERP Business School INSA